czwartek, 14 marca 2019

Soczewki mono-LED oraz Bi-LED - rodzina projektorów KOITO


Projektory LED w motoryzacji

tel: 792-729-696
tel: 666-626-083

Po naszych drogach porusza się coraz więcej samochodów z oświetleniem LED. Większość seryjnie produkowanych samochodów jest już wyposażana w ten rodzaj świateł. W tej technologii wykonywane są zarówno lampy tył jak i reflektory . W sznurze jadących samochodów z daleka widać auto wyposażone w ten rodzaj oświetlenia. Posiadacze starszych modeli spoglądają tylko z zazdrością. Wielu kierowców chcąc dorównać jasnością , barwą i linią światła wymienia żarówki i montuje w to miejsce dostępne w sklepach internetowych czy na serwisach aukcyjnych różnego rodzaju żarówki LED w formie H1 , H7 , H4 czy inne - i montuje je w swoje lampy. Niestety efekt nie jest taki sam jak w nowych samochodach . Lustra i soczewki które znajdują się w lampach nie są przystosowane do tego rodzaju źródła światła.
W reflektorach nowego typu nie stosuje się już żarówek.
Projektory są jednym , całym elementem . Nie wymienia się w nich znanych nam z innych lamp żarówek .
Reflektory LED są bardzo żywotne - producenci przewidzieli , że starczą nam na okres używania samochodu - jak będzie w praktyce - czas pokaże. Producenci nie przewidzieli wymiany poszczególnych elementów i w przypadku awarii konieczna jest wymiana całego elementu - czyli całego reflektora. Na szczęście są już warsztaty które naprawią każda lampę za niewielki procent ceny nowego reflektora.
Jak więc wyglądają soczewki które mocnym białym światłem przeszywają ciemność w perfekcyjny sposób oświetlając drogę przed samochodem?




LED-owe projektory stają się coraz bardziej kompaktowe, co sprawia, że ​​modernizacja reflektorów w starszych autach dla coraz większego grona "zapaleńców" staje się prostszym zadaniem. Na świecie powstało sporo firm - kilka z nich jest w naszym kraju - które w pełni profesjonalny sposób zajmują się budowaniem lub przerabianiem starych lamp. Koszt takiej przeróbki w oparciu o markowe soczewki LED to koszt ok 2000 zł . Cena jest dość sporym wydatkiem - jednak ten artykuł pomoże Ci poznać tą technologię a być może zainspiruje do samodzielnej przeróbki swoich lamp . Projektor Koito jest pionierem tej tendencji. To właśnie na bazie soczewek Koito powstają niepowtarzalne lampy zbudowane na indywidualne zamówienia wymagających klientów.
Dokładnie te soczewki są seryjnie montowane w lampy do samochodów Toyota oraz Lexus.
Z uwagi na ich rosnącą popularność dokładnie je omówimy w tym artykule.
Soczewki dzielimy na Bi-LED oraz Mono-LED .
Projektor Bi-LED to taki który jak bi-xenon spełnia dwa zadania. Z jednego projektora uzyskujemy zarówno światło mijania jak i drogowe.
Każdy projektor zarówno z gniazdem na żarówkę halogenową , xenon a więc i LED występuje w wersji do ruchu prawostronnego ( Europa ) - jak i lewostronnego czyli np Anglik .
Właściwy dobór projektorów ma ogromne znaczenie. Linia światła jaka wydobywa się z reflektorów jest asymetryczna .
Wersja do lewostronnego ruchu drogowego :


W wersji UK lub JP lewe pobocze jest bardziej doświetlone. Linia światła z lewej strony jest wyższa . Takie soczewki nie mogą być stosowane na naszych drogach gdyż oślepialibyśmy pojazdy nadjeżdżające z przeciwka.
Linia światła jaka wydobywa się ze soczewki przygotowanej do ruchu prawostronnego wygląda tak:




Za linię światła odpowiada przesłona która oddziela sam moduł projektora od samego "szkła" soczewki





Przesłony są wyposażony w ruchomy mechanizm sterowany elektromagnesem. Po włączeniu światła długiego - prąd który dochodzi do elektromagnesu wywołuje pole magnetyczne które otwiera przesłonę. Kiedy przesłona opadnie uzyskujemy efekt świateł długich. Kiedy wyłączymy napięcie - przesłona się podnosi a strumień światła jaki uzyskujemy jest światłem krótkim.
Producent mocno ułatwił nam rozpoznanie wersji soczewki. Na każdej blaszce oddzielającą szkło soczewki od modułu i lustra jest oznaczenie :


- EU - wersja do ruchu prawostronnego 




- JP - wersja do ruchu lewostronnego


Soczewki Bi-LED koito najczęściej spotykane są w dwóch wersjach.
W lampach Lexus i Toyota są z modułem 1A 





Na potrzeby innych producentów samochodów powstały soczewki z modułem 3A




soczewki różnią się od siebie barwą oraz linią światła
projektor z modułem 1A świeci następująco





Projektory z modułem 3A świeca barwą bardziej zimną w porównaniu do 1A .
Linia światła na krótkich jest podobna - natomiast światło drogowe jest całkowicie inne.



Które lepsze ??? - każdy z tych projektorów ma swoich zwolenników. 
Nie ulega wątpliwości , że lampy wyposażone w te projektory świetnie oświetlają drogę przed samochodem. Bardzo dobrze doświetlone są pobocza. Jazda samochodem z takimi lampami staje się komfortowa i bezpieczna.
Z zewnątrz obie wersje soczewek wyglądają wręcz identycznie. Jednak sprawne oko zauważy jedną różnicę:

Po odkręceniu lustra które jest przykręcone dwoma śrubkami możemy zobaczyć wszystkie dane - czyli producenta oraz wersję modułu








Soczewki Koito Bi-Led z uwagi na swoje małe rozmiary i fakt , ze pracują na napięcie jakie jest w każdym samochodzie osobowym czyli 12 V są bardzo poszukiwanym produktem przez osoby zajmujące się przeróbka reflektorów. Do swojego działania nie potrzebują żadnego modułu ani przetwornicy. Zastępując projektor xenon właśnie projektorem Koito Bi-LED komputer w samochodzie nie wyświetla żadnych błędów. Podłączenie jest bardzo proste. Dotychczasowy osprzęt nie jest już potrzebny. Przewody które zasilały przetwornice - zasilają teraz bezpośrednio soczewkę. Czyli przewody plus i minus jakie zasilały przetwornice zasilają teraz soczewkę - dodatkowo podłączamy przewód plusowy od świateł długich który steruje przesłoną wewnątrz soczewki.
Dotychczasowa soczewka , żarówka , cewka , zapłonnik, przetwornica i przewody wysokiego napięcia są już zbędne.
Przy przeróbce lamp halogenowych może pojawić się błąd spalonej żarówki - wtedy koniecznie trzeba użyć rezystor.
Poszukując soczewek bardzo istotne są rozmiary - bo zmieniając źródło oświetlenia chcemy aby nasza lampa cały czas była w pełni regulowana - wiec zamontowana soczewka nie może kolidować w regulacji i prawidłowym ustawieniem lampy. Co bardziej istotne musi się zmieścić we wnętrzu.

Wymiary: 130x110x110 mm ( dł. x szer. x wys.)
same szkło soczewki ma średnice 2,8 cala
na potrzeby tego artykułu soczewka została sfotografowana i zmierzona na wiele sposobów
efekty poniżej:

















Moduł LED w soczewce jest bardzo dobrze chłodzony dzięki potężnemu aluminiowemu radiatorowi który jest dodatkowo wentylowany przez wentylator który uruchamia się automatycznie


Oprócz soczewek Bi-LED są również soczewki Mono-LED.
Moduły mono-led do swojego działania potrzebują dodatkowego modułu który nie jest wbudowany w soczewkę jak to jest w Bi-LED . Dzięki temu , że moduł jest na przewodzie oraz nie ma mechanizmu ruchomej przesłony rozmiary soczewki mogły ulec jeszcze zmniejszeniu.
Wszędzie tam gdzie soczewka Bi-LED jest za duża z powodzeniem mieści się Mono-LED.
Porównanie soczewek
Mono-LED vs Bi-LED



Firma Koito zrobiła kilka wersji soczewek monoled.
Same szkiełka soczewek pojawią się okrągłe lub owalne. Mamy do dyspozycji również kilka kształtów i rozmiarów radiatora chociaż same moduły LED są wykorzystane takie same.







Moduł soczewki podłącza się do instalacji 12V - Do podłączenia są dwa przewody : plus i minus .
Sam moduł jest niewielkich rozmiarów.
Grubość modułu to 1,5 cm , długość 6 cm a szerokość 4 cm.
Tak niewielki moduł łatwo umieścić w każdej lampie. Sama soczewka ma średnicę 2,5 cala.
Szerokość projektora to: 8 cm , długość to 15 cm , wysokość 10 cm.
Soczewki mono-LED mają węższy radiator stąd mogą być montowane nawet w lampach skrętnych i wszędzie tam gdzie Bi-LED się nie mieści.



dokładne zdjęcia soczewek Mono-LED:
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz